Infostradą do e-pracy

18 stycznia 2006

 
Infostradą do e-pracy zwiększanie zatrudnienia osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w zawodach informatycznych z wykorzystaniem nauczania na odległość”
 

Realizator:
Fundacja Fuga Mundi
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin
tel/fax (081)534 26 01
e-mail: ffm@ffm.pl
http://www.ffm.pl/

Projekt rozpoczął się dzięki dotacji PHARE 2002 w dniu 30 listopada 2004 r., termin zakończenia planowano na 31 lipca 2005 r. (ostatecznie projekt został przedłużony o dwa miesiące).
W ramach dotacji Programu „Bezrobocie – co robić?” projekt działa od 15 stycznia 2005 r.

Realizowany był w województwie lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem terenów małomiasteczkowych i wiejskich.

Beneficjenci to osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym, zwłaszcza niepełnosprawne kobiety, pozostające na bezrobociu lub poszukujące pracy, zagrożone wykluczeniem społecznym.

Głównym celem było podniesienie kwalifikacji informatycznych osób ze znacznym i umiarkowanych stopniem niepełnosprawności, zamieszkałych w małych miasteczkach i na obszarach wiejskich oraz zwiększenie zatrudnienia tych osób w formie pracy najemnej lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej (na poziomie 30%).
W ramach projektu zaplanowano podjęcie czterech głównych działań:
> Utworzenie agencji zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych (agencji poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego oraz pośrednictwa pracy).
> Dokonanie selektywnego naboru uczestników projektu i stworzenie Indywidualnego Planu Działania dla każdego uczestnika projektu.
> Przeprowadzenie szkoleń w formie nauczania na odległość w zakresie umiejętności informatycznych, poszukiwanych na rynku pracy.
> Wprowadzenie uczestników projektu na rynek pracy (zorganizowanie praktyk i staży zawodowych, przeprowadzenie działań mediatora zawodu).

Całkowity budżet:
445 000 zł.

Grupę docelową tworzyły:
> 24 osoby (wyselekcjonowane z grupy 80, a nie jak zakładano 100-150) ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, głównie osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu,
> pozostający bez zatrudnienia lub poszukujący pracy,
> posiadający wykształcenie co najmniej średnie (dopuszcza się udział 20% osób bez wykształcenia średniego, ale posiadających predyspozycje lub umiejętności informatyczne na poziomie ponadprzeciętnym).

Partnerzy projektu:
Partnerem projektu był Miejski Urząd Pracy w Lublinie.

Monitoring i ewaluacja:
Monitoring był prowadzony w postaci analizy zgodności realizacji projektu z założonymi celami (w trakcie realizacji projektu podczas regularnych spotkań zespołu projektowego raz na tydzień). Prowadzono także ewaluację z punktu widzenia uczestników (ankiety ewaluacyjne po każdym module szkolenia), a na koniec zaplanowano zestawienie projektowanych celów z osiągniętymi rezultatami poprzez wskaźniki na poziomie produktu, rezultatu i wpływu projektu na zmianę sytuacji życiowej i zawodowej beneficjentów.

Efekty:
> Zrealizowano w pełni zintegrowany projekt outplacementowy, łączący w jedną spójną sekwencję wsparcie psychologiczne, doradztwo, edukację i pomoc w „okresie przejściowym” między szkoleniami i rynkiem pracy.
> Miesiąc przed formalnym zakończeniem projektu zagwarantowaną stałą pracę miały 4 osoby.
> Udało się sprawnie połączyć równoczesną pomoc wielu specjalistów, pochodzących z różnych instytucji.
> Projekt outplacementowy wpisano w szerszą strategię: zwiększania specjalizacji w dziedzinie usług rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.
> W projekcie udało się zastosować innowacyjną ideę mediatora zawodu – analogiczną do (szeroko stosowanej w krajach UE) instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej.
> Zdecydowanie poprawiła się kondycja psychiczna beneficjentów: wzrosło ich zaufanie we własne siły, samoocena i aspiracje życiowe. Beneficjenci nabyli też wielu umiejętności praktycznych, które mogą być przydatne niekoniecznie w zawodach informatycznych (dotyczących aplikowania i poruszania się na rynku pracy).

Komentarze
Ładuję...