Tendencje w usługach ICT na rynku pracy

17 czerwca 2011

Nasze życie w coraz większym stopniu toczy się w rzeczywistości wirtualnej. W internecie robimy zakupy, utrzymujemy kontakty ze znajomymi, szukamy rozrywki i nauki. Internet jest także coraz bardziej powszechnie wykorzystywany przez osoby poszukujące pracy do znalezienia nowego zajęcia, budowania swojej kariery lub przez pracodawców szukających nowych pracowników. W naszym nowym cyklu prezentujemy serię przykładów, jak na świecie wykorzystuje się technologie teleinformatyczne na rynku pracy.

Zobacz przykłady zagranicznych narzędzi internetowych wykorzystywanych w budowaniu kariery i rozwoju zawodowym >

Internetowe narzędzia do poszukiwania pracy i rekrutacji pracowników przeszły znaczącą ewolucję. Przez długi czas najbardziej popularną formą internetowych miejsc dla osób poszukujących pracy były wirtualne tablice ogłoszeniowe pierwszej generacji. W swojej istocie niewiele różniły się od znanych z gazet stron z rubrykami ogłoszeniowymi. Składały się przede wszystkim z bazy ogłoszeń o pracę (uszeregowanych chronologicznie i/lub tematycznie) oraz bazy CV ładowanych przez użytkowników.

Tablica ogłoszeniowa mało efektywna

Ta formuła zaczęła się jednak wyczerpywać wraz z rozwojem sieci 2.0 (czyli internetu rozumianego jako medium tworzonego przez samych rozproszonych użytkowników, a nie przez scentralizowanych nadawców). Wirtualne tablice ogłoszeniowe nie wykorzystują pełnego potencjału, jaki tkwi w internautach. Poszukiwania zarówno pracy, jak i kandydatów były mało sprofilowane i nieefektywne. Zarówno pracodawca, jaki i potencjalny pracownik pozostawali anonimowi, nie było możliwości, by nawiązała się między nimi trwalsza relacja.

W kolejnym stadium rozwoju wirtualnych tablic ogłoszeniowych zaczęły być do nich dodawane nowe funkcjonalności, takie jak fora internetowe umożliwiające zawodowy networking, gry, ankiety, kursy e-learningowe, materiały i interaktywne programy edukacyjne pomagające w budowaniu kariery oraz inne udogodnienia pozwalające wszechstronnie podejść i przygotować się do poszukiwania pracy. Użytkownicy aktywnie zaczęli tworzyć swoje profile, budując wirtualny wizerunek. Komunikacja między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem stała się bardziej dwukierunkowa niż wcześniej.

Ta zmiana w tradycyjnych serwisach ogłoszeniowych nie zadowoliła jednak krytyków tego narzędzia poszukiwania pracy. Wskazują oni, że serwisy ogłoszeniowe są w istocie mało efektywne. Poszukiwanie zajęcia kończy się sukcesem jedynie dla kilku procent użytkowników takich serwisów. Kolejne wady to fakt, iż wyszukiwania przynoszą często niesatysfakcjonujące wyniki, opisy stanowisk są mgliste i niewyczerpujące, jak również to, że tablice ogłoszeniowe nie pozwalają na lepsze poznanie potencjalnego pracodawcy. Użytkownicy w zasadzie tracą kontrolę nad załadowanym do serwisu CV. Z kolei rekruterzy narzekają na zalew CV niskiej jakości, które nie spełniają ich wymagań, jak również na wysokie koszty związane z korzystaniem z dużych serwisów rekrutacyjnych.

Szukaj pracy w społeczności

Rozwiązaniem, które odpowiada na część tych zarzutów, jest powiększająca się grupa niszowych serwisów rekrutacyjnych, gdzie publikowane są ogłoszenia o pracę dla konkretnych zawodów i wąskich grup specjalistów. Prowadzone są często przez specjalistów znających dobrze daną branżę, którzy znają się na wybranym rynku i są na bieżąco z obowiązującymi w nim trendami. Dzięki temu ściągają atrakcyjne oferty pracy wysokiej jakości. Pozostaje jednak pytanie, jak rozpoznać, które serwisy są rzeczywiście przydatne. Pomagają w tym rankingi, publikowane przez znawców tematu, takie jak coroczne zestawienia publikowane na stronie Internet Inc. lub Job Board Reviews, gdzie użytkownicy sami oceniają serwisy rekrutacyjne.

Jednak kolejną zmianę w sposobie szukania pracy przez internet wymusza pojawienie się „real-time Web”, czyli „sieci/indeksowania w czasie rzeczywistym”, gdzie użytkownik internetu otrzymuje treści stworzone przez autorów, kiedy tylko zostaną opublikowane w sieci. Otwiera to nowe możliwości: wyszukiwarki internetowe stają się jedną wielką tablicą ogłoszeniową. Nie ma już ryzyka, że w naszych wynikach wyszukiwania będzie się trzeba przekopywać przez odniesienia do dawno zdezaktualizowanych odnośników i stron.

Dodatkowo, coraz bardziej rosną na znaczeniu media społecznościowe (pojawia się także coraz więcej branżowych serwisów tego typu). To sprawia, że zdaniem ekspertów, rekrutacja oraz poszukiwanie pracy będzie w coraz większym stopniu oparta o nawiązywanie i podtrzymywanie relacji i kontaktów.

Coraz więcej możliwości

Tradycyjne serwisy rekrutacyjne włączają opcje społecznościowe, z kolei media społecznościowe dodają do swoich funkcjonalności także te związane z poszukiwaniem pracy. Komponent społecznościowy, jak również analiza obecności w sieci potencjalnego kandydata, pozwala rekruterom na zbudowanie jego pełnokrwistego, trójwymiarowego obrazu. Relacja pracodawca-poszukujący pracy nie tylko staje się dwukierunkowa, wychodzi także poza pole tradycyjnie zarezerwowane dla spraw zawodowych. Dlatego wśród porad dla osób myślących o nowym zajęciu pojawiają się podpowiedzi, by założyć własną stronę internetową (najlepiej regularnie aktualizowanego bloga), gdzie będziemy mogli zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Pamiętajmy jednak, że najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy pozostają kontakty bezpośrednie – telefoniczne, osobiste, przez znajomych i osoby nas polecające. Korzystanie wyłącznie z kanałów internetowych jest dalece niewystarczające, jednak osobiste kontakty warto uzupełnić dobrze dobranymi e-narzędziami, choćby po to, żeby powiększyć grono swoich znajomych i kontaktów zawodowych. W naszym zestawieniu przedstawiamy wybrane zagraniczne przykłady wykorzystania narzędzi internetowych do budowania kariery i poszukiwania pracy – wirtualne tablice ogłoszeniowe oraz serwisy społecznościowe to tylko dwa przykłady zastosowania internetu w poszukiwaniu pracy.

Przykłady wykorzystania internetu w pośrednictwie pracy i budowie kariery

Jeśli mają Państwo inne propozycje dotyczące istniejących serwisów – prosimy o kontakt mailowy: bezrobocie(at)fise.org.pl

foto: Seb Joguet na licencji CC BY-NC 2.0

Komentarze
Ładuję...