Outplacement po pięćdziesiątce – szanse osób starszych na rynku pracy

18 stycznia 2006

Aktualizacja: 1 marca 2010

Realizator:
Stowarzyszenie „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”
ul. Kościuszki 1
26-600 Radom
tel./fax (048) 360-00-45/46
http://srcp.radom.pl/

Projekt wdrażany był w okresie 1 stycznia 2005 r. – 31 sierpnia 2005 r. na terenie województwa mazowieckiego – region radomski – powiaty: radomski grodzki, radomski ziemski, szydłowiecki, zwoleński, przysuski, kozienicki, lipski, białobrzeski, grójecki.

Beneficjenci to pracodawcy, przedstawiciele środków masowego przekazu, organizacje pozarządowe i bezpośredni beneficjenci, czyli osoby po 50-tym roku życia, chcące popularyzować aktywną postawę osób starszych na rynku pracy.

Celem projektu była popularyzacja zatrudnienia osób starszych i zapobieganie dyskryminacji wiekowej na rynku pracy. Projekt miał wskazać korzyści wynikające z zatrudniania osób posiadających duże doświadczenie życiowe i zawodowe. Celem było również złamanie stereotypów panujących na rynku pracy, dotyczących zatrudnienia lub stworzenia własnego miejsca pracy wyłącznie przez ludzi młodych.

Całkowity budżet: 100 263,50 zł

Grupą docelową projektu były podmioty kształtujące opinię publiczną regionu radomskiego, partnerzy lokalnego rynku pracy oraz same osoby starsze, które w ograniczonej liczbie będą mogły wziąć bezpośredni udział w projekcie. Odbiorców projektu podzielono na kilka grup:
> media lokalne oddziałujące na opinie publiczną regionu radomskiego: radio, lokalne stacje telewizyjne, prasa (ok. 20 podmiotów)
> lokalne organizacje pozarządowe działające w obszarze usług społecznych i działań na rzecz osób bezrobotnych (12 organizacji)
> instytucje rynku pracy działające w regionie radomskim (11 podmiotów)
> samorządy lokalne, w szczególności prowadzące politykę społeczną w regionie (26 podmiotów)
> organizacje zrzeszające pracodawców i pracodawcy regionu radomskiego
> beneficjenci bezpośredni projektu – osoby starsze biorące udział w komponencie szkoleniowo-warsztatowym projektu (40 osób)

Razem projekt bezpośredni skierowany był do grupy 309 podmiotów i osób fizycznych.

Opis działań projektu:
> Akcja informacyjna w lokalnych mediach
> Konferencje promocyjne programu „Outplacement po pięćdziesiątce” – dwie odbyły się w trakcie realizacji projektu, kolejne dwie zaplanowano po zakończeniu szkoleń.
> Warsztaty dla osób dyskryminowanych na rynku pracy. Celem warsztatów było przygotowanie grupy 40 osób po pięćdziesiątym roku życia do prowadzenia zajęć ze swoimi rówieśnikami z zakresu outplacementu i poruszania się po rynku pracy.
> „Okienko internetowe” – punkt pomocy w poszukiwaniu pracy z wykorzystaniem Internetu dla osób starszych nieposługujących się komputerem.
> Planowana jest publikacja „Outplacement po pięćdziesiątce”, która ma być podsumowaniem projektu. Z jednej strony będzie dotyczyła dyskryminacji osób po pięćdziesiątym roku życia na rynku pracy i sposobów przeciwdziałania takiej dyskryminacji. Z drugiej zaś zawarte w niej mają być wnioski, płynące z samych szkoleń.

Monitoring realizacji projektu:
Po 6 miesiącach od zakończenia szkolenia Stowarzyszenie planuje ocenę jego efektywności na podstawie podpisanych przez beneficjentów umów o pracę i umów zleceń oraz inicjatyw przez nich podjętych.

Partnerzy projektu:
Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Efekty:
> Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Delegaturą Mazowieckiego Urzędu Pracy w Radomiu, dzięki której możliwe jest dalsze wspieranie beneficjentów już po zakończeniu programu.
> Osoby zaangażowane w realizację projektu wyraziły chęć dalszego wspierania beneficjentów, już po zakończeniu programu.
> Projekt złożony z części informacyjnej, mającej na celu przełamanie stereotypów dotyczących zatrudniania osób starszych, oraz z części stanowiącej szkolenie dla wybranej grupy osób po 50-tym roku życia tworzy ciekawą całość. Problem bezrobocia w tej grupie wiekowej został trafnie zdiagnozowany.
> Projekt zaktywizował uczestników, zmotywował do dalszych poszukiwań, a przede wszystkim dał im oparcie w grupie.

Komentarze
Ładuję...