Nowa forma – nowa szansa. Program aktywizacji zawodowej pielęgniarek i położnych

18 stycznia 2006

Aktualizacja: 1 marca 2010

Realizator:
Śląska Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 36
44-100 Gliwice
tel/fax: (032) 230 48 79

e-mail: biuro@sfwp.gliwice.pl
http: www.sfwp.gliwice.pl

Projekt skierowany był do pracujących w służbie zdrowia oraz poszukujących pracy pielęgniarek i położnych z terenu gliwickich powiatów: ziemskiego i grodzkiego. Do punktu rejestracyjnego w trakcie trwania naboru zgłosiło się około 400 pielęgniarek i położnych. Zgodnie z założeniami projektu, z tej grupy została wyselekcjonowana 190-osobowa grupa beneficjentek, które aktywnie uczestniczyły w projekcie. Były to kobiety w przeważającej grupie wiekowej 36-45 lat (50%) o wykształceniu średnim medycznym. W grupie beneficjentek 10% stanowiły osoby bezrobotne, 89% pielęgniarki i położne zagrożone zwolnieniami związanymi z restrukturyzacją jednostek i 1% młode osoby odbywające staż.

W fazie przygotowawczej powołano lokalny zespół konsultacyjny – radę projektu, w której skład wchodzili przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, samorządu lokalnego, Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych i środowiska lekarskiego. Poprzez lokalną prasę poinformowano lokalną społeczność o realizacji projektu. Uruchomiono też bazę danych pracodawców.

Następnie przystąpiono do wdrożenia projektu. Uruchomiono w ramach projektu punkt rejestracyjny. Spośród osób, które zgłosiły się do niego, wyselekcjonowano grupę, która została zaproszona do udziału w projekcie.

Grupa ta korzystała z usług:
> komórki zajmującej się pośrednictwem pracy czyli pozyskiwaniem ofert pracy dla beneficjentów projektu;
> punktu konsultacyjno-doradczego, którego celem było prowadzenie doradztwa zawodowego i biznesowego.

Wszystkie beneficjentki projektu objęte były:
> indywidualnym i grupowym wsparciem psychologicznym;
> działaniami aktywizującymi realizowanymi poprzez budowę grup wsparcia, których zadaniem było uaktywnianie i dyscyplinowanie beneficjentów w poszukiwaniu pracy;
> szkoleniami z zakresu obsługi komputera oraz wykonywania czynności administracyjno-biurowych.

W ramach współpracy z Funduszem MIKRO podjęto działania w celu uzyskania pomocy w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych uczestniczących w projekcie przez firmy współpracujące z tym funduszem. Zaangażowano się również w organizację Targów Pracy „Wiosna 2002″, by pozyskać nowe miejsca pracy dla uczestniczek projektu, a zarazem stworzyć im możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą.

Efekty projektu
W wyniku działań projektu 25 pielęgniarek znalazło nowe miejsca pracy, natomiast 147 pielęgniarek będących na wypowiedzeniu utrzymało miejsce pracy. Utrzymanie miejsca pracy było związane z powierzeniem im innych, niż dotychczasowe funkcji i zakresów obowiązków, zgodnie z wymogami pracodawców. Obecnie większość pielęgniarek pracuje jako pracownicy pionów kadr, księgowe, sekretarki medyczne czy pracownice administracyjne. Dzięki zaangażowaniu w realizację projektu takich jednostek jak: samorząd miasta Gliwice, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych czy pracodawcy reprezentujący środowisko medyczne udało się dokonać reorientacji zawodowej grupy średniego personelu medycznego. W bazie danych o wolnych miejscach pracy zgromadzono łącznie 235 ofert pracy.

Wywiad z Bożeną Gabryel, Prezesem Śląskiej Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości w Gliwicach

Komentarze
Ładuję...