Ja – lider na wsi – nowe podejście do rzeczywistości gospodarczej

18 stycznia 2006

Realizatorzy:
Fundacja Międzynarodowe Centrum Kształcenia i Rozwoju Gospodarczego Mielec
ul. Skłodowskiej 2
39-300 Mielec
tel/fax: (017) 583 16 32
e-mail: fundckrg@rz.onet.pl, MCKiRG@ires.pl
http: www.mckirg.fund.ires.pl

Stowarzyszenie Kulturalne Teatr Efemeryczny
Potasznia 34
16-400 Suwałki
tel/fax:(087) 566 58 16
e-mail: set@set.suwalki.pl
http: www.set.suwalki.pl

Organizacja projektu
Projekt był realizowany na rzecz młodzieży z terenów niezurbanizowanych, należących do dwóch powiatów województwa podkarpackiego, czterech woj. podlaskiego oraz jednego woj. warmińsko-mazurskiego. Projekt zlokalizowano w następujących obszarach:
a) rejon północny – powiaty: augustowski, sejneński, grajewski, suwalski i olecki;
b) rejon południowy – powiaty mielecki i krośnieński.

Z grupy 367 osób zainteresowanych uczestnictwem w projekcie wyłoniono 240 beneficjentów, młodych ludzi, po 120 osób z rejonów północnego i południowego.

W każdym z rejonów pracowała grupa specjalistów złożona z koordynatora projektu, doradców zawodowych, biznesowych i psychologów. Ponadto działał również zespół koordynujący cały projekt. Zespół ten odbywał regularne spotkania w trakcie realizacji działań.

Ze względu na dość duży zasięg terytorialny projektu, niezwykle ważnym komponentem w realizacji działań było stworzenie systemu współpracy organizacji i instytucji, które zajmują się przeciwdziałaniem bezrobociu oraz rozwojem gospodarczym i MŚP. Stworzenie sieci instytucji współpracujących miało na celu wykorzystanie istniejących zasobów organizacyjnych i kadrowych oraz prawidłową organizację współdziałania z urzędami pracy w Mielcu, Krośnie, Sejnach, Augustowie, Olecku oraz z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Suwałkach, poradniami pedagogiczno-psychologicznymi w Olecku, Grajewie i Lipsku. W projekt mocno zaangażowane były samorządy Olecka, Grajewa, Krosna i Mielca.

Wypracowano także innowacyjny system współpracy z pracodawcami, polegający na utworzeniu “punktów brokerskich”, które z jednej strony zbierały informacje o potrzebach pracodawców, a z drugiej – w miarę możliwości – wspomagały pracodawców w rozwiązywaniu ich problemów. Takie dwutorowe działanie pozwoliło przełamać niechęć pracodawców i pozyskać dodatkowe oferty pracy.

Realizowane działania

  1. Konsultacje indywidualne: psychologiczne, zawodowe, biznesowe, prawne, pośrednictwa pracy.
  2. Grupy wsparcia organizujące następujące formy zajęć:
    > treningi psychologiczne nastawione na osłabianie poczucia zagrożenia, frustracji i niepowodzenia;
    > zajęcia aktywizujące młodego człowieka w jego poszukiwaniach miejsca pracy (pomoc w podjęciu trafnej decyzji o zatrudnieniu lub współdziałaniu, pisanie CV, listu motywacyjnego, rozmowy z pracodawcami, techniki poszukiwania pracy, zasady autoprezentacji) oraz wspieranie w budowaniu czy wzmacnianiu wiary w ludzi i społeczne oblicze biznesu poprzez zaznajamianie z technikami i procedurami zakładania własnej działalności gospodarczej;
    > praca w grupie – budowanie więzi społecznych i poczucia przynależności do grupy: ćwiczenia integrujące, wspólne prezentacje, zajęcia warsztatowe ukierunkowane na poznanie samego siebie i ocenę swojego potencjału, wzmocnienie pozytywne oraz pobudzanie umiejętności interpersonalnych istotnych dla osobowości przywódczych, budowanie poczucia zaufania do partnerów biorących udział w programie – wykorzystanie solidarności grupowej, np. poprzez wzajemne informowanie o miejscach pracy;
    > heureza (proces dydaktyczny nakierowany na samodzielne wyciąganie wniosków przez młodzież), zmierzająca do werbalizacji potrzeb, celów i zasad współdziałania, a w rezultacie prowadząca do powstania grup samosterownych – funkcjonujących samodzielnie (niezależnie od realizacji programu) wokół wyłonionych liderów.
  3. Szkolenia (wykłady i warsztaty) z zakresu:
    > podstaw przedsiębiorczości;
    > prawnych i finansowych aspektów zakładania i funkcjonowania organizacji pozarządowych;
    > pozyskiwania środków z dotacji celowych, w tym z różnych programów unijnych (w tym wypełnianie formularzy aplikacji);
    > języków obcych;
    > księgowości komputerowej;
    > kursy wychowawcy kolonijnego;
    > kursy dla liderów rozwoju regionalnego EPEC.
  4. Targi pracy w Mielcu.
  5. Udział w ponadlokalnych spotkaniach młodzieżowych:
    > promowanie idei wolontariatu poprzez spotkania z wolontariuszami z różnych krajów Europy, poprzez uczestnictwo w międzynarodowym workcampie w Międzylesiu czy staże wolontariackie w organizacjach pozarządowych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych itp.;
    > seminarium Instytutu TROP pt. “Aktywizacja” w Warszawie;
    > konferencja pn. “KLUCZ” w Warszawie – pod hasłem “Przedsiębiorczość w działalności społecznej”;
    > Forum Młodzieży Warmii, Mazur i Podlasia w Olsztynie.
  6. Wsparcie prawne i organizacyjne grup nieformalnych realizujących swoje projekty oraz inicjatyw młodzieżowych, aplikujących o dofinansowanie do unijnego programu “Młodzież”, ACCES, Fundacji im. St. Batorego, Ambasady USA.
    Projekt realizowany był we współpracy z partnerami lokalnymi: przedstawicielami samorządów, urzędami pracy w Mielcu, Krośnie, Sejnach, Augustowie i Olecku oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Suwałkach, a także poradniami pedagogiczno-psychologicznymi w Olecku, Grajewie i Lipsku oraz gminnymi ośrodkami kultury w Grajewie i Lipsku.

Efekty projektu
Efektem realizacji projektu było znalezienie pracy przez 128 osób, rozpoczęcie kształcenia przez 12 osób oraz podjęcie działalności wolontariackiej przez 139 osób. W bazie danych o wolnych miejscach pracy zgromadzono 134 oferty pracy.

 

Komentarze
Ładuję...