Działania na rzecz młodzieży

18 stycznia 2006

Młodzież na rynku pracy. Bezrobocie młodzieży. Działania na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży.

Młodzież na rynku pracy. Bezrobocie młodzieży. Działania na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży.

> Start w samodzielność przeciwdziałanie bezrobociu młodzieży pozbawionej wsparcia środowiska rodzinnego (edycja 2004-2005, Warszawa).
Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia się młodych ludzi, zmiana ich postaw, poszerzenie kompetencji, zwiększenie integracji ze środowiskiem lokalnym, a w konsekwencji – poprawa funkcjonowania społecznego młodzieży (również w obszarze zawodowym).
Więcej >

> Młodzież na start (edycja 2004-2005, Białystok).
Projekt adresowany był do 50 młodych osób (w tym absolwentów szkół), które nie mogą znaleźć pracy, ponieważ ich umiejętności interpersonalne oraz zawodowe są niedostosowane do potrzeb zmieniającego się rynku pracy oraz zwiększających się wymagań pracodawców. Przy zdobywaniu tych umiejętności przez beneficjentów były wykorzystane metody outplacementu.
Więcej >

> Dobry start (edycja 2004-2005, Lublin).
Celem projektu była aktywizacja zawodowa młodzieży oraz poprawa umiejętności ogólnych i kwalifikacji poprzez zastosowanie metody outplacementowej jako sposobu na aktywizację zawodową i społeczną , a w efekcie zwiększenie skuteczności uczestników projektu w pozyskiwaniu zatrudnienia.
Więcej >

> Od wolontariatu do zatrudnienia wsparcie zatrudnienia bezrobotnych wolontariuszy (edycja 2004-2005, Katowice).
Celem projektu było ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia poprzez wsparcie zatrudnienia bezrobotnych wolontariuszy działających w sieci 24 Klubów Pomocy Koleżeńskiej “Praca” na terenie Śląska oraz aktywizacja bezrobotnych poprzez wolontariat w Klubach.
Więcej >

> Działalność Biura Karier Poltechniki Krakowskiej case study, opracowane jesienią 2005 r.
Biuro Karier Politechniki Krakowskiej (BKPK) powstało w sierpniu 1997 r. w ramach europejskiego programu Tempus Phare z inicjatywy ówczesnego rektora prof. Kazimierza Flagi. Politechnika Krakowska jako jedna z ośmiu wytypowanych w konkursie uczelni, dostała wsparcie szkoleniowe ze strony partnerów brytyjskich i holenderskich.
Więcej >

> Działalność Europejskiego Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw case study, opracowane jesienią 2005 r.
Działania Fundacji skierowane są na rzecz wspierania i umacniania, ukształtowanych przez chrześcijaństwo podstawowych wartości demokracji, gospodarki rynkowej oraz porozumienia kultur ponad wszelkimi granicami poprzez edukację wszystkich pokoleń.
Więcej >

> Działalność Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” case study, opracowane jesienią 2005 r.
Celem Stowarzyszenia jest przede wszystkim wspieranie wchodzenia na rynek pracy osób młodych. Ułatwienie podjęcia pracy wymaga jednak prowadzenia wielu działań pomocowych niezwiązanych bezpośrednio z zatrudnieniem, takich jak: wychodzenie z sytuacji bezdomności, porzucanie nałogów. Tak więc obszar działań Stowarzyszenia można określić jako szeroko rozumianą pomoc społeczną.
Więcej >

> Działalność Spółdzielni socjalnej „Z myślą o Tobie” case study, opracowane jesienią 2005 r.
Spółdzielnia „Z myślą o Tobie” powstała w kwietniu 2005 roku, jako projekt Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Projekt ten jest kolejną próbą odpowiedzi na pytanie, jak pomóc osobom bezrobotnym. Jest też efektem myślenia o osobach słabszych i bezrobotnych, które znalazły się na marginesie życia społecznego i gospodarczego.
Więcej >

> Działalność Stowarzyszenie na rzecz promowania przedsiębiorczych postaw i samodzielności ekonomicznej „SENS” case study, opracowane jesienią 2005 r.
Głównym celem Stowarzyszenia jest promowanie postaw przedsiębiorczości, rozumianej niekoniecznie jako zakładanie własnej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim jako rodzaj samodzielności ekonomicznej tj. każdej formy realizowania własnych pomysłów.
Więcej >

> Działalność Centrum Wolontariatu case study, opracowane jesienią 2005 r.
Celem Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu jest promowanie i upowszechnianie idei pracy wolontarystycznej. Działalność ta wynika z przekonania o konieczności podjęcia wysiłku na rzecz zwiększania aktywności społecznej obywateli. Stowarzyszenie z jednej strony pełni funkcję biura, które rekrutuje osoby gotowe do pracy w charakterze wolontariusza, pomaga im w bezpiecznym wykonywaniu takiej działalności, a z drugiej strony ułatwia organizacjom pozarządowym, instytucjom publicznym i osobom prywatnym znalezienie takich osób.
Więcej >

> Działalność Fundacji Rozwoju Gminy Zelów case study, opracowane jesienią 2005 r.
Fundacja została założona w 1991 r. przez osoby fizyczne, ale z inspiracji samorządu lokalnego i przy współpracy miejscowego środowiska ewangelickiego. Powstała w chwili, gdy bezrobocie w gminie sięgało 50%. Od początku główny cel działania stanowił lokalny rozwój gospodarczy.
Więcej >

> Działalność Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny” case study, opracowane jesienią 2005 r.
Fundacja została założona w 1999 r. przez Radę Miejską i grupę inicjatywną. Fundacja SFL działa na terenie miasta i gminy Sokółka (28 tys. mieszkańców). Jednak niektóre programy grantowe i stypendialne prowadzone są na terenie całego powiatu. Współpraca z innymi organizacjami i samorządami, polegająca na wymianie informacji i dofinansowaniu, odbywa się w skali ogólnopolskiej.
Więcej >

> Działalność Agencji Rozwoju Spółdzielczości case study, opracowane jesienią 2005 r.
Agencja Rozwoju Spółdzielczości (Agencja) w Krakowie została powołana przez Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy (ZLSP) w 2000 r., w ramach międzynarodowego projektu finansowanego przez szwedzką organizację KF Project Centra: „Lokalny rozwój spółdzielczości w dwóch krajach Europy Środkowo-Wschodniej”.
Więcej >

> Działalność Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych case study, opracowane jesienią 2005 r.
Misją działającej od 1989 r. Fundacji jest wspieranie działań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego, a podejmowanych przez organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, instytucje, a także samych obywateli.
Więcej >

> Działalność Stowarzyszenia OD DO case study, opracowane jesienią 2005 r.
Stowarzyszenie OD DO istnieje formalnie od 2001 roku i stworzone zostało w wyniku diagnozy potrzeb dokonanej przez jego założycieli w obszarze reintegracji społecznej Młodych Dorosłych Dzieci Alkoholików (MDDA). Stowarzyszenie korzysta przede wszystkim z dorobku założycieli i animatorów: Anny Marii Seweryńskiej oraz Cezarego Biernackiego – terapeutów z wieloletnim doświadczeniem w innych ośrodkach pomocy społecznej oraz organizacjach pozarządowych.
Więcej >

Młodzież była także beneficjentem dwóch projektów skierowanych jednocześnie do środowisk wiejskich:

> Ja lider na wsi nowe podejście do rzeczywistości gospodarczej (edycja 2001-2002, Mielec-Suwałki).
W ramach projektu wypracowano także innowacyjny system współpracy z pracodawcami, polegający na utworzeniu „punktów brokerskich”, które z jednej strony zbierały informacje o potrzebach pracodawców, a z drugiej – w miarę możliwości – wspomagały pracodawców w rozwiązywaniu ich problemów. Takie dwutorowe działanie pozwoliło przełamać niechęć pracodawców i pozyskać dodatkowe oferty pracy.
Więcej >

> Regionalne Centra Wspomagania Aktywności Zawodowej KATALIZATOR (edycja 2001-2002, Rzeszów).
Odbiorcami projektu KATALIZATOR byli ludzie młodzi, w wieku 18-25 lat, w tym 154 kobiety i 56 mężczyzn, o wykształceniu zawodowym lub średnim, sporadycznie wyższym (w tym licencjat). Wszyscy uczestnicy programu mieszkali na wsi (155 osób) lub w małych miasteczkach do 11 tys. mieszkańców (55 osób).
Więcej >
 

Komentarze
Ładuję...