PORTAL PROWADZI
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2008
Rynek pracy a edukacja. Czego (nie) uczą polskie szkoły?

RYNEK PRACY / Bezrobocie absolwentów

Według raportu „Czego (nie) uczą polskie szkoły” opracowanego przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundację im. Freidricha Eberta problem bezrobocia absolwentów może zmienić reforma oświaty – podał dziennik Rzeczpospolita z dn. 3 września 2008 r.

Jak powiedziała Rzeczpospolitej prof. Urszula Sztanderska z Wydziału Nauk Ekonomicznych, na każdą dziesiątkę absolwentów z wyższym wykształceniem przypada jeden, który boryka się z problemami na rynku pracy. Jak dodaje Sztanderska, która jest jedną z autorek raportu – wśród absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących te proporcje są gorsze: na troje pracujących kolejna, czwarta osoba jest bezrobotna.

Z raportu płynie także wniosek, że szkoły nie są oceniane na podstawie tego, jak na rynku pracy radzą sobie ich absolwenci oraz, że program przeładowany jest teorią zamiast praktyką.

Niewłaściwa jest także współpraca z samorządami (które są właścicielami szkół publicznych) a kuratorami, którzy nadzorują współpracę. Problem polega na tym, że samorządy orientują się dobrze w potrzebach lokalnego rynku pracy, ale nie mają środków na inwestowanie w naukę praktycznego zawodu. Z kolei kuratoria nie dostrzegają potrzeby zajmowanie się dostosowywaniem programów nauczania do realiów rynku pracy.

Receptą autorów raportu na rozwiązanie problemu jest m.in. stały monitoring potrzeb zawodowych oraz utrzymanie szkół zawodowych i średnich zawodowych z odpowiednią bazą edukacyjną.

Więcej w: „Rzeczpospolita” z dn. 3 września 2008 r.
 

KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

Zrzut z ekranu stronu głównej kraz.praca.gov.pl

INSTYTUCJE RYNKU PRACY | ORGANIZACJE POZARZĄDOWE | PRAWO | 29.10.2014 Organizacje pozarządowe stanowią zaledwie ok. 4% zarejestrowanych agencji zatrudnienia. Jednak faktycznie aktywizacją i integracją zawodową zajmuje się nie 200, ale co najmniej 5000 organizacji w całym kraju. Czyli do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ) zgłosiła się w najlepszym razie co 25 pozarządowa instytucja rynku pracy (PIRP). To błąd – i to z kilku powodów. (więcej >)