PORTAL PROWADZI
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2008
Rynek pracy a edukacja. Czego (nie) uczą polskie szkoły?

RYNEK PRACY / Bezrobocie absolwentów

Według raportu „Czego (nie) uczą polskie szkoły” opracowanego przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundację im. Freidricha Eberta problem bezrobocia absolwentów może zmienić reforma oświaty – podał dziennik Rzeczpospolita z dn. 3 września 2008 r.

Jak powiedziała Rzeczpospolitej prof. Urszula Sztanderska z Wydziału Nauk Ekonomicznych, na każdą dziesiątkę absolwentów z wyższym wykształceniem przypada jeden, który boryka się z problemami na rynku pracy. Jak dodaje Sztanderska, która jest jedną z autorek raportu – wśród absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących te proporcje są gorsze: na troje pracujących kolejna, czwarta osoba jest bezrobotna.

Z raportu płynie także wniosek, że szkoły nie są oceniane na podstawie tego, jak na rynku pracy radzą sobie ich absolwenci oraz, że program przeładowany jest teorią zamiast praktyką.

Niewłaściwa jest także współpraca z samorządami (które są właścicielami szkół publicznych) a kuratorami, którzy nadzorują współpracę. Problem polega na tym, że samorządy orientują się dobrze w potrzebach lokalnego rynku pracy, ale nie mają środków na inwestowanie w naukę praktycznego zawodu. Z kolei kuratoria nie dostrzegają potrzeby zajmowanie się dostosowywaniem programów nauczania do realiów rynku pracy.

Receptą autorów raportu na rozwiązanie problemu jest m.in. stały monitoring potrzeb zawodowych oraz utrzymanie szkół zawodowych i średnich zawodowych z odpowiednią bazą edukacyjną.

Więcej w: „Rzeczpospolita” z dn. 3 września 2008 r.
 

KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

INSTYTUCJE RYNKU PRACY | NARZĘDZIA RYNKU PRACY | ORGANIZACJE POZARZĄDOWE | PRAWO | 22.12.2014 „Współpraca w działaniach na rzecz promocji zatrudnienia jest pożądana, jednak wszystkie podmioty – urzędy pracy, agencje zatrudnienia i organizacje pozarządowe powinny działać na równych prawach” – mówi Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Chorzowie i przewodniczący Ogólnopolskiego Konwentu Dyrektorów PUP, w rozmowie z Wojciechem Kwintą. (więcej >)