PORTAL PROWADZI
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2008
Rynek pracy a edukacja. Czego (nie) uczą polskie szkoły?

RYNEK PRACY / Bezrobocie absolwentów

Według raportu „Czego (nie) uczą polskie szkoły” opracowanego przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundację im. Freidricha Eberta problem bezrobocia absolwentów może zmienić reforma oświaty – podał dziennik Rzeczpospolita z dn. 3 września 2008 r.

Jak powiedziała Rzeczpospolitej prof. Urszula Sztanderska z Wydziału Nauk Ekonomicznych, na każdą dziesiątkę absolwentów z wyższym wykształceniem przypada jeden, który boryka się z problemami na rynku pracy. Jak dodaje Sztanderska, która jest jedną z autorek raportu – wśród absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących te proporcje są gorsze: na troje pracujących kolejna, czwarta osoba jest bezrobotna.

Z raportu płynie także wniosek, że szkoły nie są oceniane na podstawie tego, jak na rynku pracy radzą sobie ich absolwenci oraz, że program przeładowany jest teorią zamiast praktyką.

Niewłaściwa jest także współpraca z samorządami (które są właścicielami szkół publicznych) a kuratorami, którzy nadzorują współpracę. Problem polega na tym, że samorządy orientują się dobrze w potrzebach lokalnego rynku pracy, ale nie mają środków na inwestowanie w naukę praktycznego zawodu. Z kolei kuratoria nie dostrzegają potrzeby zajmowanie się dostosowywaniem programów nauczania do realiów rynku pracy.

Receptą autorów raportu na rozwiązanie problemu jest m.in. stały monitoring potrzeb zawodowych oraz utrzymanie szkół zawodowych i średnich zawodowych z odpowiednią bazą edukacyjną.

Więcej w: „Rzeczpospolita” z dn. 3 września 2008 r.
 

KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

Grafika Łukasz Komuda (na podstawie fot. Tom Green, źr. wikimedia.org, lic. CC-BY-SA 2.0)

GRUPY DEFAWORYZOWANE | INSTYTUCJE RYNKU PRACY | NARZĘDZIA RYNKU PRACY | ORGANIZACJE POZARZĄDOWE | PRAWO | USŁUGI RYNKU PRACY | 04.07.2014 Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia dała powiatowym urzędom pracy (PUP) do dyspozycji nowy mechanizm outsourcingu działań aktywizacyjnych. Ale to nie wszystko – wygląda na to, że udrożniony został istniejący w akcie od sześciu lat zapis o zlecaniu aktywizacji, który do tej pory był martwy. Na czym polegają i czym się różnią te dwa sposoby na kontraktowanie? (więcej >)