PORTAL PROWADZI
Redakcja bezrobocie.org.pl
Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011
STATYSTYKA|ZAGRANICA|
GUS oszacował ilu Polaków mieszka za granicą
1 990 tys. Polaków przebywało czasowo poza granicami kraju pod koniec 2010 roku – wynika z szacunkowych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny. Dane te nie obejmują jednak migracji wahadłowych i sezonowych.

Większość z Polaków mieszkała w krajach europejskich – ogółem 1 690 tys. migrantów z Polski, w tym przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej (1 615 tys.), z czego najwięcej w Wielkiej Brytanii (ok. 560 tys.) oraz w Niemczech 455 tys. Powyżej 100 tys. Polaków przebywało z kolei w Irlandii (125 tys.) i Holandii (108 tys.). Według oceny GUS ok. 80% Polaków mieszka za granicą dłużej niż rok. Zdecydowana większość osób wyjeżdżających z Polski to migranci ekonomiczni, ale powoli rośnie odsetek osób, które wyjeżdżają za granicę, by dołączyć do pracujących już tam członków swoich rodzin.

Szacunkowe dane opublikowane przez GUS obejmują także osoby, które za granicą przebywają od wielu lat, ale dotychczas nie wymeldowały się z miejsca stałego pobytu w Polsce. Nie uwzględniają jednak migrantów sezonowych, przebywających poza krajem krócej niż trzy miesiące. Dlatego należy do tych danych podchodzić z dużą ostrożnością. Ponadto, liczby podawane przez GUS mówią o wielkości populacji mieszkańców Polski przebywających w danym kraju w danym okresie (pod koniec roku) i nie można na ich podstawie wnioskować o skali wyjazdów lub powrotów.

Testem dla trafności najnowszych szacunków GUS mogą okazać się wyniki powszechnego spisu gospodarstw domowych i mieszkań (NSP) zrealizowanego w 2011 r. Zgodnie z zapowiedzią, wyniki NSP 2011 w zakresie migracji zostaną opublikowane w 2012 r.

Więcej w: „Informacja o rozmiarach i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004 – 2010”, GUS

Źródło: GUS
Informacja pochodzi z portalu

ngo.pl

KOMENTARZE (1) | DODAJ KOMENTARZ
~realny mickey | 06.03.2012, 10:22 | no i co try na to lechu
no i co ty na to lechu, czy o takie polskę walczyłeś z której uciekaja polacy. gdzie wasze zasrane zwycięstwo??????????? młodzież nie liczy na przyszłość w swojej ojczyżnie!!!!!!!!!!!!! największy sukces to utuczenie wałęsy!!!! wstyd, że pokazuje się w usa!!! jemu i jego rodzinie dobrobyt służy!!!
WARTO PRZECZYTAĆ

Grafika: ŁK na bazie plakatu anonimowego autora (lic. C0)

INSTYTUCJE RYNKU PRACY | ORGANIZACJE POZARZĄDOWE | PRAWO | 25.11.2014 Reprezentujesz organizację pozarządową, która nie prowadzi działalności gospodarczej? A może prowadzi ona działalność odpłatną, albo ma tylko taką opcję otwartą w statucie? I nie wiesz co zrobić, by znaleźć się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia? Co ma być w KRS, jakie mają być PKD i jak sobie z tym wszystkim poradzić podpowiada Monika Trzcińska… (więcej >)