PORTAL PROWADZI
redakcja portalu bezrobocie.org.pl
Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011
BUDOWANIE KOMPETENCJI|GRUPY DEFAWORYZOWANE|STATYSTYKA|
Absolwenci na rynku pracy - kto odpowiada za ich problemy?
90% tegorocznych maturzystów i absolwentów polskich uczelni nie jest - w ich własnej ocenie - dobrze przygotowane do pracy zawodowej - wynika z badania przeprowadzonego przez Polish Open University, którego wyniki cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". Głównym problemem jest zbyt teoretyczna wiedza, którą wynoszą absolwenci szkół i uczelni. Jednak, zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, częściowo za problem odpowiadają sami studenci.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia wśród ludzi poniżej 25. roku życia wynosi w Polsce niemal 24%. Winą za ten stan rzeczy młodzi ludzie obarczają poziom kształcenia. Badania wskazują przy tym, że pracodawcy bardziej przychylnym okiem patrzą na dyplomy zagranicznych uczelni. 

Czytaj więcej o młodzieży na rynku pracy >

Bierze się to najprawdopodobniej stąd, że szkoły za granicą bardziej praktycznie przygotowują studentów do rozpoczęcia kariery. Tak uważa profesor Krzysztof Bartosik, prorektor ds. dydaktyczno-naukowych POU. Jego zdaniem w Wielkiej Brytanii studia mają przede wszystkim odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy. 

Pisaliśmy już o zmianach w ustawie o szkolnictwie wyższym. Wprowadzają one m.in. obowiązek monitorowania przez uczelnie karier zawodowych absolwentów. Dzięki temu uczelnie zyskają wiedzę potrzebną do lepszego dostosowania kierunków i programów kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Jednak eksperci zwracają uwagę również na to, że sami studenci mogliby dużo więcej zrobić, by ułatwić sobie start w życie zawodowe. Szczególnie, jeśli swą przyszłość wiążą nie z call center, a z karierą w korporacjach.

Bartłomiej Owczarek, partner w firmie doradczej Goldenberry zwraca uwagę, że nawet najlepsze uczelnie produkują masę przeciętnych absolwentów. A dla pracodawcy ważne są m.in. szczególne osiągnięcia kandydata podczas studiów. Tymczasem osiągnięć takich brak, a 90% listów motywacyjnych jest sztampowa i mało konkretna.

Więcej: Absolwent dobry w teorii, ale do pracy potrzebna praktyka, "Dziennik Gazeta Prawna", dostęp: 19 sierpnia 2011 r.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Informacja pochodzi z portalu

ngo.pl

KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

Odsetek NEETs w populacji w wieku 15–34 lat (ciemny zielony – najniższy, ciemny czerwony – najwyższy).

STATYSTYKA | ZAGRANICA | 31.08.2018 Coraz większą uwagę ekonomistów i polityków przyciąga grupa młodych ludzi, którzy pozostają poza rynkiem pracy nie dlatego, że uczą się i/lub zdobywają kwalifikacje zawodowe. Jak duże jest to zjawisko? I czy polscy NEETs różnią się od tych w innych krajach UE? (więcej >)