PORTAL PROWADZI
Redakcja bezrobocie.org.pl
Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011
BUDOWANIE KOMPETENCJI|PRAWO|USŁUGI RYNKU PRACY|
Będą ulgi dla pracodawców za pomoc szkolnictwu zawodowemu?
Firmy, które podzielą się swoim doświadczeniem z uczniami zawodówek mają szansę na skorzystanie z ulg podatkowych. Takie zapowiedzi pojawiły się na fali dyskusji wokół przyjętej właśnie przez Senat reformy szkolnictwa zawodowego. „Dziennik Gazeta Prawna” zapytał Zbigniewa Włodkowskiego, wiceministra edukacji narodowej, o to, jak reforma wpłynie na kształcenie w zawodówkach.

Zmiany mają przede wszystkim doprowadzić do lepszego dopasowania jakości szkolnictwa zawodowego do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Zmienić ma się zarazem jakość wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Nowością są kwalifikacyjne kursy zawodowe. - Pozwolą one osobom dorosłym w szybszy i bardziej elastyczny sposób uzyskiwać nowe, oczekiwane przez rynek pracy kwalifikacje - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” min. Włodkowski.

Prawdziwym wyzwaniem ma być jednak ściślejsza współpraca szkół z pracodawcami, inwestycje w sprzęt warsztatowy i doszkalanie nauczycieli. W kwestii współpracy na linii szkoła - przedsiębiorcy już teraz dzieje się całkiem dużo. Minister Włodkowski podkreśla w wywiadzie, że "już dziś funkcjonuje system zachęt finansowych dla pracodawców – choćby dofinansowanie kosztów kształcenia, które otrzymują pracodawcy zatrudniający młodych ludzi na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Przy trzyletnim okresie kształcenia dostają ponad 8 tys. zł za każdego ucznia, który zda egzamin zawodowy. Pracodawcy, którzy zawierają umowy ze szkołami i przyjmują uczniów na praktyczną naukę zawodu, mogą otrzymać pieniądze m.in. na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników opiekujących się uczniami".

Ale to nie wszystko. Ministerstwo chce wprowadzić ulgi podatkowe dla pracodawców, którzy szczególnie zaangażują się w poprawę jakości kształcenia zawodowego. Chociaż, jak przyznaje w „Dzienniku Gazecie Prawnej” minister Włodkowski, to raczej zadanie na następną kadencję. Ministerstwo stanowczo uważa, że takie rozwiązanie to wprawdzie uszczuplenie wpływów do budżetu, ale w przeciwnym razie znacznie większe straty może ponieść polska gospodarka, w której już zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Włodkowski zapytany o aktywność, za którą przedsiębiorcy otrzymają ulgi, wymienia: „przekazanie sprzętu i urządzeń, na których mogłaby się odbywać w szkole praktyka zawodowa, organizowanie praktycznej nauki dla uczniów, staży dla nauczycieli przedmiotów zawodowych lub tworzenie ośrodków egzaminacyjnych w konkretnej firmie”.

Ministerstwo chce też wprowadzić odpowiednią politykę informacyjną dla uczniów i ich rodziców. Obecnie trwa pilotażowy projekt, którego efektem ma być przygotowanie portalu, na którym gromadzone będą informacje o sytuacji na lokalnych rynkach pracy, zawodach deficytowych etc.

Więcej: Urszula Mirowska-Łoskot, MEN chce wprowadzić ulgi podatkowe dla firm, które współpracują ze szkołami, „Dziennik Gazeta Prawna”, 9 sierpnia 2011 r

KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

Odsetek NEETs w populacji w wieku 15–34 lat (ciemny zielony – najniższy, ciemny czerwony – najwyższy).

STATYSTYKA | ZAGRANICA | 31.08.2018 Coraz większą uwagę ekonomistów i polityków przyciąga grupa młodych ludzi, którzy pozostają poza rynkiem pracy nie dlatego, że uczą się i/lub zdobywają kwalifikacje zawodowe. Jak duże jest to zjawisko? I czy polscy NEETs różnią się od tych w innych krajach UE? (więcej >)