PORTAL PROWADZI
Redakcja portalu www.bezrobocie.org.pl
Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010
USŁUGI RYNKU PRACY|
Co trzeci bezrobotny znalazł pracę po szkoleniu
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak co roku, zbadało i oceniło skuteczność instrumentów rynku pracy mających na celu aktywizację zawodową bezrobotnych np. poprzez szkolenia. – „Dane resortu nie napawają optymizmem” – czytamy w „Gazecie Prawnej” z 18 sierpnia 2010 r.

6,4 mld zł – tyle na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu czyli np. staże lub szkolenia przeznaczy Fundusz Pracy. Jednak efektywność tych instrumentów spada. W 2009 roku dzięki udziałowi w tych formach aktywizacji prace znalazło 53,2% osób zainteresowanych, rok wcześniej – 56%.

W 2009 roku powiatowe urzędy pracy ogółem aktywizowały 685,6 tys. bezrobotnych, z czego 256,6 tys. uczestniczyło w stażach, a w szkoleniach – 168,3 tys. Jednak efektywność tych instrumentów nie jest wysoka. Jak podaje „Gazeta Prawna” z danych resortu wynika, że tylko co trzeci bezrobotny znalazł zatrudnienie po ukończeniu szkolenia.

Zdaniem Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych „niska efektywność szkoleń, to skutek tego, że zbyt rzadko bezrobotni szkolą się u przyszłego pracodawcy”. Praktyka pokazuje, że szkolenie u pracodawcy zwiększa szanse na zatrudnienie.

Staże także mają gorszą efektywność niż przed rokiem. Gdy w 2008, po ich odbyciu pracę znalazło niemal 55% osób, to już w 2009 tylko 49,5%. Jednak ze staży najczęściej korzystają ludzie młodzi, bez żadnego doświadczenia zawodowego i jest to czas, w którym dopiero stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki.

Eksperci tłumaczą niską efektywność instrumentów stosowanych przez urzędy pracy pogorszeniem się sytuacji gospodarczej, w czasie której pracodawcy nie chcą zatrudniać.

Więcej: Paweł Jakubczak, Tylko co trzeci bezrobotny ma pracę po przeszkoleniu, „Dziennik Gazeta Prawna”, 18.08.2010 r.

Źródło: www.gazetaprawna.pl
KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

24 kwietnia 2013 roku zawalił się budynek Rana Plaza, grzebiąc ponad tysiąc osób. Część moralnej odpowiedzialności za tę tragedię spada na kilku polskich przedsiębiorców. Fot. Rijans, źr. Wikipedia.org, licencja CC-BY-SA 2.0

FLEXICURITY | ZAGRANICA | 22.04.2015 Co mają wspólnego wielomilionowe premie i bonusy, zatrudnianie stałych pracowników poniżej wynagrodzenia minimalnego w Polsce i śmierć 1134 osób w Bangladeszu? Albo OFE i optymalizacja podatkowa? (więcej >)