PORTAL PROWADZI
Redakcja portalu www.bezrobocie.org.pl
Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010
USŁUGI RYNKU PRACY|
Co trzeci bezrobotny znalazł pracę po szkoleniu
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak co roku, zbadało i oceniło skuteczność instrumentów rynku pracy mających na celu aktywizację zawodową bezrobotnych np. poprzez szkolenia. – „Dane resortu nie napawają optymizmem” – czytamy w „Gazecie Prawnej” z 18 sierpnia 2010 r.

6,4 mld zł – tyle na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu czyli np. staże lub szkolenia przeznaczy Fundusz Pracy. Jednak efektywność tych instrumentów spada. W 2009 roku dzięki udziałowi w tych formach aktywizacji prace znalazło 53,2% osób zainteresowanych, rok wcześniej – 56%.

W 2009 roku powiatowe urzędy pracy ogółem aktywizowały 685,6 tys. bezrobotnych, z czego 256,6 tys. uczestniczyło w stażach, a w szkoleniach – 168,3 tys. Jednak efektywność tych instrumentów nie jest wysoka. Jak podaje „Gazeta Prawna” z danych resortu wynika, że tylko co trzeci bezrobotny znalazł zatrudnienie po ukończeniu szkolenia.

Zdaniem Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych „niska efektywność szkoleń, to skutek tego, że zbyt rzadko bezrobotni szkolą się u przyszłego pracodawcy”. Praktyka pokazuje, że szkolenie u pracodawcy zwiększa szanse na zatrudnienie.

Staże także mają gorszą efektywność niż przed rokiem. Gdy w 2008, po ich odbyciu pracę znalazło niemal 55% osób, to już w 2009 tylko 49,5%. Jednak ze staży najczęściej korzystają ludzie młodzi, bez żadnego doświadczenia zawodowego i jest to czas, w którym dopiero stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki.

Eksperci tłumaczą niską efektywność instrumentów stosowanych przez urzędy pracy pogorszeniem się sytuacji gospodarczej, w czasie której pracodawcy nie chcą zatrudniać.

Więcej: Paweł Jakubczak, Tylko co trzeci bezrobotny ma pracę po przeszkoleniu, „Dziennik Gazeta Prawna”, 18.08.2010 r.

Źródło: www.gazetaprawna.pl
KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ